Scroll Down To Continue

10 Habits that are Costing You

Subscription Boxes

There’s a monthly subscription box for anything these days. Paying $10 a month for a single service isn’t a huge waste, but don’t get hooked on them. You’ll pay $120 for a year’s worth of one box. The yearly cost obviously spikes if you’re subscribed to plenty. And like any monthly subscription, be it Ipsy or Netflix, cancel the service if you aren’t getting your money’s worth. 

ADVERTISEMENT

Withdrawing Cash from Out-of-Network ATMS

In this increasingly plastic-friendly world, less of us are carrying cash. Whenever we find ourselves in a “cash only” situation, we rush to the nearest ATM without a second thought. If you withdrew cash from an out-of-network ATM once a week, you lose a couple dollars for the sake of convenience. The average withdrawal fee is $4.35. Running to an out-of-network ATM once a week results in over $200 of ATM fees a year. Depending on the location of the ATM, you could face an even higher fee; hotels and entertainment venues tend to have higher withdrawal fees than a regular drive-through ATM. 

ADVERTISEMENT

Sodas and Bottled Water

Ordering a Coke with your meal will add about three bucks to your bill, but at least you have free refills, right? A minor frill becomes a big expense if you’re taking the family out to eat. Many people have sworn off soda lately in hopes of losing weight and pinching pennies. After all, going to the soda machine every day adds up to $14 a week. The convenience of bottled water—and the peace of mind from filtered water from a natural spring somewhere far away—isn’t worth the $728 you’d spend if you bought a bottle every day. Reduce waste by purchasing a reusable water bottle.

ADVERTISEMENT

Mani-Pedis at the Salon

How many of you regularly visit the nail salon? It’s fun to treat yourself to a mani-pedi, but you ought to do your nails at home if you’re on a budget. Although pricing will vary by location, you’ll likely spend about $35 on your nails before a tip. Returning in two weeks for maintenance means you’ll spend $70 a month. Invest in your own nail polish collection and DIY your manicures and pedicures.

ADVERTISEMENT

Your Workday Frappuccino

Whether you get your caffeine fix from Starbucks or Dunkin, you’re paying too much for coffee. We based our yearly estimate around the price of a small caramel frappuccino from Starbucks, which costs $3.75 before tax. Frappuccinos are a delicious treat, but having one Monday through Friday will cost you $18.75 a week. Imagine if you bought a large instead; you’ll easily throw more than $1,200 a year.

ADVERTISEMENT

Video Games

Being a gamer isn’t cheap. At least, not if you want to be up-to-date on the newest consoles and the games that come with them. Assuming you spend a total of $80 a month on a new game, downloadable content, and a premium membership subscription, you’ll end up spending nearly one thousand a year. If you can resist the hype of the midnight release, you can save a lot on the titles you want. Ask yourself if the Special Edition is really worth it, and hold off on buying extra downloadable content until it’s been reviewed. There’s no need to waste money on DLC you won’t enjoy.

ADVERTISEMENT

Saturday Night Barhopping

Drinking with friends is fun. Paying up at the end of the night? Not so much. A cocktail costs about eight dollars and we’re assuming you need two or three to start feeling good. Before tax and tip, your bill will be at least $24. Drinking at a bar every Saturday for a year will cost at least $1,248 (assuming you don’t have expensive tastes). Instead of opening a tab, have a girls-night-in and drink at home. 

ADVERTISEMENT

Friday Night Pizza Delivery

Two large pizzas will cost you around $13 each, and it’s downright rude to skimp on your delivery tip. It’s easy to drop $30 on your weekly pizza delivery. A year of pizza parties add up to $1,560! You don’t have to entirely forsake your Friday night pizza traditions. Try frozen pizzas, or if you’re adventurous, make your own homemade pie. 

ADVERTISEMENT

Pack-A-Day Smoking

Smoking cigarettes is an addictive habit that’s hard to beat. It’s also one of the most expensive on our list. The average cost of a pack is $5.51, and if you smoke a pack a day, you’re spending nearly $40 a week on cigarettes. If that price tag isn’t frightening enough, multiply your weekly expenses by the 52 weeks in a year: you’re pouring about two thousand into your addiction. 

ADVERTISEMENT

Buying Lunch Every Day

Fast food is convenient but unhealthy, so you’ve switched to ordering salads from that cute local place nearby. Either way, you’re probably still spending around $10 during every lunch break. Packing your lunch is the smartest option of all. Waking up early to pack lunch is a pain, but not as painful as spending $2,600 a year on take-out lunches. You can either spend ten dollars on a single lunch special or a week’s worth of sandwich fixings. 

ADVERTISEMENT